Choroby roślin akwariowych oraz o glonach

O zdrowiu naszych roślin decyduje nie tylko to, czy warunki ich uprawy są właściwe, lecz także to, czy pozostają one niezmienne. Zdarza się, że rośliny przyzwyczajone do pewnych, niekoniecznie optymalnych warunków, nagle zaczynają się pokrywać bladymi plamami i zrzucać liście, kiedy nastąpi zmiana składu chemicznego lub temperatury wody, natężenia albo jakości oświetlenia. Zjawisko występuje zwłaszcza u kryptokoryn jako tzw. choroba kryptokoryn.

Ubytki w blaszce liściowej szczególnie delikatnych roślin, takich jak barklaja długolistna czy grążel żółty, mogą być spowodowane przez ślimaki. Najbardziej żarłoczna jest krajowa błotniarka stawowa, znacznie mniej zatoczek rogowy i jego amerykański krewniak z rodzaju Helisoma. Rozpowszechniony w akwariach ślimak Ampullarius australis oraz pokrewne mu gatunki uszkadzają rośliny w razie braku glonów lub gdy nie dokarmia się ich pożywieniem roślinnym, np. sałata. Aby nie przywlec ślimaków do akwarium, należy starannie przeszukiwać nowo pozyskane rośliny. Skupiska jaj ślimaków łatwiej można dojrzeć pod lupą. Walka z tymi intruzami, zwłaszcza rozdętkami, jest trudna, gdy znajdą się już raz w akwarium. Najczęściej udaje się nam tylko zmniejszyć ich liczbę. W tym celu zawieszamy na noc w wodzie pojemnik z przynętą, tj. plastrami ziemniaka lub płatkami owsianymi. Dobrze też jest, jeśli to możliwe, wpuścić do akwarium stadko przegłodzonych bojowników lub wielkopłetwów.

Uprawy roślin nie można pogodzić z trzymaniem niektórych ryb roślinożernych, np. zwinnika ogonopręgiego, płaskoboka srebrzystego lub tilapii mozambijskiej. W ostateczności w akwariach z tymi rybami stosujemy szklane przegrody, oddzielające je od roślin. Jeśli zaś trzymamy ryby rozgrzebujące podłoże, powinniśmy rośliny obłożyć kamieniami albo umieścić je w plastykowych pojemnikach.

braki co2 przyczyniają się do glonów

Glony w akwarium zawsze się znajdują. Jeśli jednak nadmiernie się rozrosną, nie tylko powodują nieestetyczny wygląd zbiornika, lecz także, a nawet przede wszystkim, szkodzą roślinom wyższym. Zabierają im światło, dwutlenek węgla, sole mineralne, a w nocy tlen. Porastając ich pędy, powodują ich zamieranie. W akwariach spotykamy różne rodzaje glonów. W silnie oświetlonych zbiornikach z żyznym podłożem łatwo dochodzi do rozwoju glonów zielonych, czyli zielenic. Niektóre z nich pokrywają delikatnym nalotem wszystkie powierzchnie w akwarium, inne rozpinają się nitkowato między roślinami lub osadzają się na ich wierzchołkach na kształt kłębków waty. Jeszcze inne, zawieszone w wodzie, wywołują tzw. zakwit wody. Śluzowy, niebieskoszary nalot na roślinach i kamieniach tworzą sinice, rozrastające się w podobnych warunkach jak glony zielone, a także w słabszym oświetleniu.

Niektóre z nich gromadzą się w postaci włókien, inne powodują zakwit wody. W akwariach niedoświetlonych pojawiają się drobne, brunatne glony – okrzemki. Na starszych liściach, najczęściej pokrytych nalotem węglanowym, pojawiają się czasem czerwonawe lub czerwonobrunatne glony – krasnorosty. Porastają na kształt włosów powierzchnie liści trudno usuwalnym nalotem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *