Dalsza część uprawianych roślin zielarskich

Lubczyk lekarski

Lubczyk lekarski jest rośliną wieloletnią, uprawianą dla celów leczniczych i przemysłowych. Rozmnaża się z nasion. Surowcem jest korzeń. Roślina ta wyróżnia się silnym specyficznym zapachem, przypominającym zapach kostek bulionowych Maggi.

Plantacje lubczyku zakłada się na 2 lub 3 lata. W ogródkach przy domu pojedyncze rośliny można pozostawić na 4-5 lat. Przy starannym pielęgnowaniu i nawożeniu dadzą wysoki plon. Nasiona lubczyku wysiewa się w dwóch terminach. Zaraz po zbiorze nasion ( połowa lata ) lub na wiosnę. Nasiona wysiewa się na rozsadniku w rzędu co 15cm. Otrzymane siewki wysadza się na plantację w odstępach 40 na 40 cm lub 50 na 50cm w następujących terminach: z siewu letniego – na wiosnę następnego roku, z siewu wiosennego – w czerwcu.

Pielęgnowanie polega na mechanicznym spulchnianiu międzyrzędzi oraz wycinaniu pojawiających się pędów kwiatowych.

Do sprzętu korzeni przystępuje się na jesieni, drugiego lub trzeciego roku od założenia plantacji. Po wykopaniu korzeni oczyszcza się je z resztek części nadziemnych, usuwa się korzenie nadpsute i zbyt cienkie, następnie wymywa dokładnie w wodzie, a korzenie grubsze przekrawa wzdłuż na 2 lub 4 części. Lubczyk suszy się w temperaturze do 35 stopni.

Dobry surowiec otrzymamy wtedy, jeżeli będzie się on składał z korzeni zdrowych, dobrze wysuszonych, barwy szarobrunatnej i białej w przekroju ( przełom ).

Zastosowanie lubczyku lekarskiego

W lecznictwie używa się korzeni lubczyku jako środka moczopędnego. Lubczyk uprawiany jest przede wszystkim dla celów przyprawowych. Ma on wybitne właściwości smakowe i zapachowe. Z młodych pędów i liści lubczyku można przyrządzić smaczną jarzynkę. Wysuszone korzenie dodane w małej ilości do zup i sosób podnoszą ich smak, zastępując powszechnie używane kostki bulionowe. Zupa z kaszki manny, gotowana z dodatkiem korzenia lubczyku ma smak rosołu.

Arcydzięgiel lekarski

Uprawa taka, jak uprawa lubczyku. Zastosowanie: Napar z korzeni arcydzięglu stosuje się jako środek przy przeziębieniach oraz wyczerpaniu nerwowym, a w połączeniu z zielem krwawnika, owocami kolendry, liśćmi bobrka i mięty jest doskonałym środkiem regulującym trawienie. W gospodarstwie domowym mają zastosowanie młode, zielone ogonki liściowe arcydzięglu. Zbiera się je wiosną, kroi się na 5-7 centymetrowe kawałki i smaży w cukrze. Są one ładnym przybraniem do ciasta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *