Mięta pieprzowa oraz Szałwia lekarska

Mięta pieprzowa należy do najważniejszych roślin olejkowych. Jest to roślina wieloletnia. Cała roślina ma bardzo silny, charakterystyczny zapach i smak. Mięta pieprzowa nie rośnie dziko i różni się od innych gatunków mięty, pospolicie u nas spotykanych. Surowcem jest liść i ziele.

Plantację mięty zakłada się na jeden rok, jeśli gleba jest wyjątkowo dobrze odchwaszczona i urodzajna, można zakładać na 2 lata.

Miętę rozmnaża się wyłącznie wegetatywnie, to jest przy pomocy sadzonek rozłogowych i sadzonek zielnych. Sadzonki rozłogowe są to słabo lub wcale nie ukorzenione kawałki rozłogów o 2-4 węzłach. Sadzonki zielne otrzymuje się, sądząc do inspektów ścięte szczyty pędów nadziemnych do 10cm. długości. Po zakorzenieniu dają one dobrze ulistnione sadzonki zielne.

Mięte można sadzić przez całe lato, jednak najodpowiedniejszą porą jest wiosna ( kwiecień, maj ). Sadzimy płytko, dobrze obciskając ziemię dookoła roślinki. Rozstawa rzędów 40-50cm., odległość w rzędzie 20-30cm.

Pielęgnowanie polega na starannym pieleniu, spulchnianiu powierzchni ziemi i stosowaniu pogłównie nawozów azotowych. Pierwszy sprzęt ziela mięty przeprowadza się bezpośrednio przed kwitnieniem, następnie w miarę odrastania roślin. Zbiór należy przeprowadzić w dni bezdeszczowe. Ścina się całe rośliny na wysokości 5cm. nad ziemią. Liście mięty otrzymuje się przez ręczne osmykiwanie ich ze świeżo ściętego ziela.

Liście i ziele mięty suszy się w cieniu, w pomieszczeniach dobrze przewiewnych, rozkładając je cienką warstwą. Suche ziele mięty powinno się składać z dobrze ulistnionych ciemnozielonych łodyg, nie porażonych rdzą. Liście powinny być całe koloru ciemnozielonego, bez domieszek liści zbrunatniałych i porażonych rdzą.

Zastosowanie mięty pieprzowej

Naparu z liści mięty używa się przy bólach żołądka, wymiotach, mdłościach i przeziębieniu. Ma on również właściwości żółciopędne. Przy chrypce można stosować mocny napar z mięty z dodaniem szałwii i tymianku do wdychania. W tym celu łyżkę tej mieszanki należy zalać szklanką gotującej wody i podgrzewając napar wdychać parę, zawierającą olejki lotne.

Szałwia lekarska

Szałwia lekarska jest rośliną wieloletnią ( krzewinką ) rozmnażającą się przede wszystkim z nasion. Cała roślina ma silny, charakterystyczny zapach. Szałwia lekarska jest rośliną miododajną. Surowcem jest liść.

Plantacje szałwii zakłada się na trzy lub cztery lata, z siewek otrzymanych na rozsadniku lub inspekcie. Na rozsadniku nasiona wysiewa się w końcu kwietnia, siejąc w rzędy co 15cm.

Siewki z rozsadnika wysadza się na plantacji na wiosnę następnego roku lub w lipcu tego samego roku ( przy silnych rozwoju roślin ) w odstępach 30 na 40 cm. Także dobrym sposobem rozmnażania jest robienie wiosną odkładów na starych krzakach.

Pielęgnowanie polega na odchwaszczaniu i spulchnianiu ziemi oraz opielaniu roślin przed każdym sprzętem.

Przed mrozami należy plantację lekko przykryć kompostem lub przegniłym obornikiem. Do zbioru liści szałwii przystępuje się zasadniczo w drugim roku uprawy, wykonując 2 do 4 zbiorów w ciągu jednego roku. Pierwszy zbiór wykonuje się przed zakwitaniem roślin, następne w miarę ich odrastania. Zbiera się tylko w dni bezdeszczowe, ścinając sierpem wierzchołki, a nie zdrewniałych pędów na wysokości około 5cm. nad ziemią.

Liście szałwii suszy się w temperaturze normalnej na dobrze przewiewnych i ciepłych strychach. Rozkłada się je cienką warstwą na rafkach, gdyż schną powoli i łatwo brunatnieją.

Dobry surowiec powinien być dokładnie wysuszony, o naturalnej szarozielonej barwie i silnym, aromatycznym zapachu, nie może zawierać domieszek łodyg i liści zbrunatniałych.

Zastosowanie szałwii lekarskiej

Liści szałwii używa się w lecznictwie w postaci naparu. Zewnętrznie do płukania jamy ustnej – przy zapaleniu dziąseł oraz do płukania gardła – przy anginie i chrypce. Napar z szałwii w połączeniu z odwarem z owoców czarnych jagód, jest skutecznym środkiem stosowanym przy biegunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *