Opis rośliny jaką jest tymianek właściwy

Tymianek jest rośliną wieloletnią, rozmnaża się z nasion. Surowcem jest suche ziele. Plantacje tymianku zakłada się na okres 3-4 lat. Nasiona wysiewa się na rozsadnik wczesną wiosną lub w połowie lata po zbiorze nasion. Siewki z siewu wiosennego wysadza się na plantację w połowie lata, gdy dojdą do wysokości 6-8cm. z siewu letniego – na wiosnę następnego roku. Sadzi się po 2-3 siewki w odstępach 40 na 20cm.

Pielęgnowanie polega na odchwaszczaniu i spulchnianiu międzyrzędzi oraz opielaniu roślin przed każdym sprzętem. Pierwszego zbioru ziela dokonuje się na początku zakwitania roślin, następnych w miarę odrastania pędów. Ziele tymianku ścina się sierpem na wysokości 5-7cm. nad ziemią. W pierwszym roku przeprowadza się jeden zbiór ziela ( lipiec, sierpień ), w następnych latach 2-3 zbiory.

Ziele tymianku suszy się w temperaturze normalnej na strychach, poddaszach, rozkładając tymianek cienką warstwą. Wysycha szybko. Surowiec powinien składać się z dobrze ulistnionych i wysuszonych pędów, nie może być zanieczyszczony pędami zdrewniałymi, powinien mieć naturalną barwę oraz silny aromatyczny zapach i smak korzenny.

Zastosowanie tymianku właściwego

Tymianek jest doskonałym środkiem wykrztuśnym, stosowanym w postaci naparu przy przeziębieniach. Zewnętrznie ziele tymianku używane jest z liśćmi szałwii i mięty do płukania jamy ustnej przy bólach gardła i zapalenia dziąseł.

Zastosowanie lnu

Odwar z siemienia lnianego działa łagodząco przy podrażnieniach górnych dróg oddechowych, a także przy zaburzeniach żołądkowo-kiszkowych ( zaparcia i biegunki ). Zewnętrznie siemię lniane stosuje się do okładów. Okład taki sporządza się z garści nasion, po ich uprzednim rozdrobnieniu, które należy zalać wrzącą wodą. Gorącą, gęstą miazgę zawija się w płótno i przykłada na miejsce owrzodzone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *