Uprawa cebuli i szczypiorku

Cebula jest to jedno z najcenniejszych warzyw. Cebuli nie szkodzą przymrozki. W początkowym okresie wzrostu potrzebuje dość dużo wilgoci, później lepiej znosi suszę niż nadmiar deszczów. Pielenie jest najważniejszą czynnością przy pielęgnowaniu cebuli. Cebulę uprawia się z nasion, z dymki i z rozsady. Uprawianą z nasion wysiewa się do gruntu w końcu marca – kwietnia w rzędy, co 20cm na zagonach. Na 10 metrów kwadratowych potrzeba około 10 gramów nasion. Gdy rośliny podrosną, przerywa się je pozostawiając rośliny w rzędzie co 6-8cm. Pielenie cebuli trzeba rozpocząć jak najwcześniej, gdyż jest ona bardzo wrażliwa na zachwaszczenie.

Dymkę wysadza się do gruntu jak najwcześniej na wiosnę ( koniec marca, początek kwietnia ), aby w czerwcu mieć młodą cebulę na spożycie. Najlepsza jest dymka wielkości orzecha laskowego, ponieważ większa szybko wybija się w szczypior. Powinna być sadzona piętką na dół i dobrze obciśnięta, gdyż łatwo zostaje wypłukana przez deszcze lub podlewanie. Na 10 metrów kwadratowych potrzeba około 60-70 dkg dymki.

Rozsadę cebuli przygotowuje się w inspekcie. Nasiona wysiewa się z początkiem marca do inspektu umiarkowanego. Do obsadzenia 10 metrów kwadratowych rozsadą trzeba wysiać około 7 gramów nasienia. Rozsadę wysadza się do gruntu w drugiej połowie kwietnia lub w początkach maja.

Ponieważ cebula z dymki gorzej się przechowuje, część cebuli powinno się uprawiać z dymki, część zaś – do przechowywania na zimę – z siewu lub z rozsady.

Szczypiorek

Oprócz cebuli dobrze jest posadzić w warzywniku kilka kępek szczypiorku. Jesienią wyjmuje się kępki z ziemi i dołuje w wilgotnym piasku w piwnicy. Po kilku dniach sadzi się szczypiorek do doniczek lub skrzynek, ustawia w widnym, ciepłym pomieszczeniu i podlewa. Szczypiorek obcinany do spożycia szybko odrasta. Jest on dobrym, zdrowym dodatkiem do pożywienia w miesiącach zimowych, kiedy jest mało pokarmów witaminowych.

Warto także posadzić jak najwcześniej na wiosnę kilka ząbków czosnku – ważnej przyprawy o dużej wartości odżywczej i witaminowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *