Uprawa pomidorów dla początkujących

Wymagają dużo ciepła i światła oraz dobrze wynawożonej ziemi. Rozsadę przygotowuję się w inspektach lub w skrzynkach w domu. Nasiona pomidorów wysiewa się około 1 kwietnia. Wczesne pomidory możemy mieć, jeżeli wysiejemy je do skrzynek na początku marca i przesadzimy do doniczek. Rozsadę z doniczek możemy wysadzać nawet wtedy, gdy na niej zaczynają rozwijać się kwiaty.Rozsadę wysadza się do gruntu około 20 maja, gdy minie obawa przymrozków. Pomidory sadzi się w odległości 60-80cm rząd od rzędu i co 40-50cm w rzędzie. Na 30 metrów kwadratowych potrzeba około 60 sztuk rozsady. Posadzone rośliny przywiązuje się od razu do palików, następnie podlewa się i miejsce podlane zasypuje suchą ziemią.

Pomidory przywiązuje się do palika namoczoną słomą, sznurkiem lub szmatką. Należy wiązać w ósemkę, żeby roślina nie była dociśnięta i nie ocierała się o palik. Obsypywać roślin nie należy, gdyż opóźnia to owocowanie. Podlewać nie za często, ale obficie. W ciągu lata dobrze jest 2 razy podlać je gnojówką – pierwszy raz w tydzień po posadzeniu gnojówką bardziej rozwodnioną, drugi raz kiedy się tworzą zawiązki owocowe, trzeci raz gdy na pierwszym gronie owoce zaczynają dojrzewać.

Aby otrzymać dość wcześnie dorodne owoce, należy stosować cięcie pomidorów. Polega ono na pozostawieniu na krzaku jednego, dwóch lub trzech pędów. Wszystkie pozostałe pędy boczne wyłamuje się w ten sposób należy usuwać pędy przynajmniej co tydzień, aby nie dopuścić do niepotrzebnego wysilania się rośliny.

Najwcześniej otrzymuje się owoce z pomidorów prowadzonych na jeden pęd. Prowadząc pomidory na 1 pęd pozostawiamy tylko pęd główny i jeden pęd boczny, wyrastający spod pierwszego grona kwiatowego. Gdy chcemy prowadzić pomidory na 3 pędy, zostawiamy oprócz pędu głównego i bocznego, wyrastającego spod pierwszego grona, drugi boczny, wybijający się przy samej ziemi.

Jeżeli chcemy otrzymać owoce bardzo wczesne, pomidory prowadzone na 1 pęd przycinamy nad 3-4 gronem ( obcinamy wierzchołek ), pozostawiając nad nim 2-3 liście. Przycinanie wierzchołków pędów jest konieczne u pomidorów odmian silnie rosnących, jeśli krzaki są zdrowe i silne. Robimy to wówczas w połowie sierpnia, przycinając powyżej ostatniego rozwiniętego kwiatostanu. Odmiany karłowe nie potrzebują cięcia.

Często na liściach i owocach pomidorów pozostawiają się okrągłe białawe plamki, liście ciemnieją, skręcają się i opadają. Jest to choroba, zwana biała plamistością pomidorów. Chore liście trzeba zbierać i palić, a na tym miejscu nie uprawiać pomidorów przez 3 lata.

Nie powinno się też uprawiać pomidorów po ziemniakach, może bowiem pojawić się na nich zaraza ziemniaczana. Aby nie dopuścić do wystąpienia tej choroby należy pomidory opryskać 1% Bordosolem, przygotowanym jak do opryskiwania drzew owocowych. Pierwszy raz na początku lipca, drugi raz w połowie lipca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *