Więcej troski o obornik – najcenniejszy nawóz gospodarski

Obornika staramy się mieć jak najwięcej. Powinniśmy go tak gromadzić i stosować, aby ten cenny nawóz nie marnował się. W wielu gospodarstwach straty te są bardzo duże, często sięgają one połowy wartości nawozowej obornika.

Oblicza się, że obornik, który otrzymujemy od wszystkich zwierząt gospodarskich w kraju ma taką wartość nawozową, jak 20 milionów kwintali saletrzaku, 10 milionów kwintali superfosfatu i 10 milionów kwintali soli potasowej. A więc obornik jest to nasze ogromne bogactwo, nie biorąc pod uwagę tego, że ma on wielkie znaczenie nie tylko jako źródło pokarmów dla roślin, lecz także jako nawóz korzystnie wypływający na sprawność gleby.

A przecież oprócz obornika możemy mieć jeszcze inne, nie mniej cenne nawozy gospodarskie, jak gnojówkę, kompost i popiół drzewny. Wskutek nieumiejętności, a czasem i niedbałości rolników część tych olbrzymich ilości najcenniejszych nawozów idzie corocznie na marne. Jest to dla rolnika i dla całej naszej gospodarki wielka strata.

Jak przechowywać obornik?

Nie trudno jest dobrze przechowywać obornik i zapobiec stratom zawartych w nim pokarmów. W oborze głębokiej spód powinien być zrobiony z dobrze ubitej, grubej warstwy tłustej gliny z odprowadzeniem na gnojówkę do osobistego szczelnego zbiornika. Ścielić powinno się obficie słomą pociętą na sieczkę długości 15-20cm. Jako dodatek do ściółki dobry jest też mechowaty torf, który znacznie lepiej niż słoma wchłania gnojówkę. Otrzymujemy wówczas o wiele lepszy obornik niż z samej słomy.

Obornik z obory płytkiej powinno się wywozić taczkami na gnojownicę, która powinna mieć również spód z gliny wybrukowany kamieniami oraz szczelny zbiornik na gnojówkę. Obornik trzeba układać na małej części gnojowni w wysokie kwadratowe stosy, jeden obok drugiego, dobrze je ubijać i codziennie przykrywać mokrymi matami ze słomy, a po całkowitym ułożeniu stosu okryć go ziemią lub jeszcze lepiej grubą warstwą torfu. Bardzo dobre wyniki daje przekładanie obornika na gnojowni torfem. Taki przekompostowany z torfem obornik jest znacznie wartościowszym nawozem, a po za tym jest go więcej.

Podobnie trzeba postępować przy wywożeniu obornika zimą w pole. Trzeba go wówczas składać na duże kupy, które należy układać na podkładzie z torfu lub ziemi. Tak postępując z obornikiem unikniemy wielkich strat, a straty ponosimy duże wtedy, gdy obornik jest porozwalany na podwórzu. Przy takim bowiem przechowywaniu obornika część składników nawozowych ulatnia się w powietrze, a część wsiąka w ziemię lub spływa do rowu. Jest to oczywista strata dla gospodarstwa. Dbanie o obornik staje się coraz popularniejsze i wchodzą w co sezonową rutynę, jak niektóre ponadczasowe modne fryzury dla Pań i nie tylko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *